Celý objekt

Ve 20. století se Zelená Hora u Nepomuka stala svědkem dramatických změn a událostí, které výrazně ovlivnily její osud. Zámek, který byl kdysi honosným sídlem šlechtických rodů a duchovním i kulturním centrem, se v průběhu tohoto století ocitl v úplně jiné roli, která měla na jeho stav a význam zásadní dopad.

Začátek 20. století byl ještě relativně poklidný. Po vzniku Československé republiky v roce 1918 přešel zámek, stejně jako mnoho dalších šlechtických sídel, do majetku nového státu. Rod Auerspergů, který Zelenou Horu vlastnil do té doby, zámek opustil. Noví majitelé – stát a jeho správa – však neměli dostatek financí ani zájmu na tom, aby se o zámek patřičně starali. A tak Zelená Hora začala pomalu chátrat. Interiéry postupně ztrácely svůj původní lesk a zámek přestával být aktivně využíván. Stal se spíše symbolem zašlé slávy, i když si stále nesl pověst místa spojeného s nálezem Rukopisu zelenohorského.

Během druhé světové války se situace nijak nezlepšila. Zelená Hora byla okupována nacistickými vojsky a využívána jako skladovací prostor. Přestože zde neprobíhaly přímé boje, její stav se nadále zhoršoval. Německé okupační síly neměly důvod zachovávat historickou hodnotu budovy, a tak se interiéry dále devastovaly. Nicméně zámek přežil válku bez většího poškození a mohl se dočkat nového začátku.

Ten ale nepřišel – naopak. Po roce 1948, kdy se moci v Československu chopili komunisté, se osud Zelené Hory změnil zásadním způsobem. V roce 1950 byla budova předána do správy československé armády. Ta zámek proměnila v kasárna a výcvikové středisko. Místo, které kdysi sloužilo jako reprezentativní šlechtické sídlo, se stalo domovem vojenské rutiny. Historické fresky, barokní klenby a další umělecké prvky byly zničeny nebo přikryty nevhodnými stavebními zásahy. Pokoje, kde dříve probíhaly honosné hostiny a schůzky významných osobností, se proměnily ve vojenské ubikace a sklady.

Armádní využití trvalo více než čtyřicet let. Vojáci, kteří zde sloužili, se nezajímali o hodnotu historické památky, což vedlo k jejímu dalšímu chátrání. Zahrady a okolí zámku byly přeměněny na výcviková cvičiště. Zelená Hora byla pro veřejnost uzavřena, a tak se na ni postupně začalo zapomínat. Památka, která kdysi patřila k nejvýznamnějším místům regionu, se stala spíše opomíjeným vojenským objektem.

Až po sametové revoluci v roce 1989 nastal zlom. Armáda opustila zámek v roce 1990, ale ten zůstal ve velmi zchátralém stavu. Interiéry byly zničené, mnoho původních prvků bylo nenávratně poškozeno, a celá budova si vyžadovala rozsáhlou rekonstrukci. Zámek byl převeden na obec Klášter, která se snažila najít prostředky na jeho obnovu. Přestože se začaly pořádat akce s cílem Zelené Hoře vrátit život, rozsáhlé opravy byly finančně velmi náročné a postupovaly jen pomalu.

V roce 1992 se Zelená Hora dostala znovu do povědomí veřejnosti, když se stala jedním z míst natáčení filmu Černí baroni. Tento slavný český snímek, který ironicky zachycoval absurditu vojenské služby v socialistickém Československu, využil chátrajících prostor zámku jako kulisy pro své příběhy. Film se stal hitem a přinesl Zelené Hoře alespoň symbolickou pozornost – připomněl, že tato historická stavba stále existuje a má svůj význam.

Zelená Hora ve 20. století zažila pád svého věhlasu a dlouhá léta zanedbávání. Přesto se na ni nezapomnělo. Dnes je připomínkou toho, jak křehké může být kulturní dědictví, pokud se mu nedostává péče, a zároveň ukázkou toho, že i zdevastovaná památka může vzbuzovat zájem o svou historii a možnou obnovu. Zelená Hora čeká na svůj nový začátek, ale její příběh zůstává důležitou součástí českých dějin 20. století.

Zelená Hora žije!

Kontaktujte nás

St. John Nepomuceno Cooperative, družstvo

Sady Pětatřicátníků 48/33, Jižní Předměstí, 301 00 Plzeň

mnovak@koresta.com

IČ 14402807

Kontakt

Martin Novák (předseda družstva)

mnovak@koresta.com